Manufacturer Part Number: ACS750LCA-075
Manufacturer: Allegro MicroSystems, LLC
Description: SENSOR CURRENT 75A 5V BI 5-CA
Sensor Type: Open loop Hall Effect
The factory packaging: 5 - CA
Current - Detection: ± 75A
Accuracy: ± 5%
Sensitivity: 18.75 ~ 20.75 mVA
Current - Power: 7mA
Voltage - Power supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Output: 2.5V
Frequency: 13kHz
Response time: 27μs
Polarization: Bidirectional
Operating temperature: -40 ° C ~ 150 ° C
Formed Leads package :5-CA
Mounting Type: Through Hole
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||||||
 ACS750LCA-075 |
 SENSOR CURRENT 75A 5V BI 5-CA |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||||||||||||||||
 ACS704ELC-005 |
 SENSOR CURRENT 5A 5V BI 8-SOIC |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 ACS704ELC-015 |
 SENSOR CURRENT 15A 5V BI 8-SOIC |
 ACS706ELC-05C |
 ACS709LLF-6BB-T |
 IC CURRENT SENSOR 24-QSOP |
 ACS709LLFTR-20BB-T |
 SENSOR CURR 37.5A 5V BI 24QSOP |
 ACS709LLFTR-35BB-T |
 SENSOR CURRENT 75A 5V BI 24QSOP |